Pielęgnacja i konserwacja mebli

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z podstawowymi zasadami użytkowania mebli z drewna dębowego

- każdy mebel powinien stać na równym ( wypoziomowanym ) podłożu
- odległość usytuowania mebla od źródeł ciepła powinna być większa niż 1 metr
- należy tak ustawić meble aby chronić je przed bezpośrednim wpływem promieni słonecznych
- optymalna temperatura dla mebli z drewna dębowego waha się pomiędzy 18C – 25C, a odpowiednia wilgotność to 30 – 50%
- w celu uniknięcia plam czy odkształceń prosimy stosować podstawki pod gorące i wilgotne przedmioty

Pielęgnacja i konserwacja mebli dębowych olejowanych

Meble olejowane zyskują coraz większą popularność. Nic dziwnego – to prawdziwy powrót do natury.

Olej doskonale impregnuje drewno zabezpieczając je przed ścieraniem oraz uszkodzeniami mechanicznymi, jednocześnie eksponując piękno i naturalność tego materiału. Olejowana powierzchnia „oddycha” regulując mikroklimat wnętrza, jest ona również wszechstronna w użyciu.

Naturalne właściwości drewna zabezpieczonego olejem pozwalają na zasklepianie mikro uszkodzeń. Zakupione przez Państwa meble zostały fabrycznie zagruntowane wysokiej jakości olejem gruntującym duńskiej firmy Woca a następnie pokryte olejem woskowym szwedzkiej firmy Herdings.

Powierzchnie użytkowane intensywnie wymagają częstszego olejowania, nawet 2-3 razy w ciągu roku.

Powierzchnie olejowane w porównaniu z lakierowanymi są znacznie bardziej narażone na zabrudzenia czy poplamienia. Do ich codziennej pielęgnacji wystarczy lekko wilgotna , dobrze wyciśnięta szmatka lub sucha chusteczka do kurzu (zabrudzenia wycieramy w kierunku usłojenia mebli).

Do dokładniejszego czyszczenia proponujemy specjalne mydło do powierzchni drewnianych olejowanych, które nie tylko zmywa ale dzięki zawartości m.in. oleju sojowego i kokosowego tworzy na powierzchni olejowanej warstwę ochronną. Dzięki zastosowaniu mydła powierzchnia staje się coraz mnie podatna na zabrudzenia.

Gdy po dłuższym użytkowaniu powierzchnia olejowana zaczyna matowieć lub szarzeć, można ją odświeżyć poprzez naniesienie cienkiej warstwy oleju. Olej nakładamy równomiernie za pomocą niewielkiej bawełnianej szmatki na całą powierzchnię, po czym w zależności od możliwości wchłaniania drewna po około 20 – 40 min usuwamy nadmiar oleju. Następnie po około 30 min przez kilka minut polerujemy powierzchnię ruchem wzdłuż słojów drewna, do tego celu proponujemy używać większą szmatkę, najlepiej bawełnianą. Po tych czynnościach aby uniknąć ryzyka samozapłonu, szmatki nasączone olejem należy przed wyrzuceniem bezwzględnie zamoczyć w wodzie.

W przypadku silnych zabrudzeń czy trwałych plam, przed olejowaniem wskazane jest przetarcie / przeszlifowanie powierzchni drewnianych drobnym papierem ściernym. W zależności od potrzeb polecamy użycie papieru ściernego o granulacji od 120 do 300. Przy większych rysach rozpoczynamy pracę od granulacji 120, następnie stosujemy granulacje wyższe. Powierzchnię mebla zawsze szlifujemy wzdłuż słojów.

Po odpowiednim przygotowaniu powierzchni, wycieramy ją z kurzu i pyłu a następnie pokrywamy olejem wg podanego wcześniej schematu.

Szeroki wybór preparatów i olejów do pielęgnacji mebli z litego drewna znajdziecie Państwo w marketach budowlanych oraz w sklepach branżowych.

Konserwacja mebli lakierowanych

Do pielęgnacji mebli lakierowanych służą specjalne środki przeznaczone do tego celu ale najczęściej wystarczy miękka zwilżona wodą gąbka z odrobiną płynu do mycia naczyń. Nie należy stosować żadnych środków czy preparatów chemicznych takich jak rozpuszczalniki, terpentyny czy zmywacze. Do produkcji używamy lakierów poliuretanowych najwyższej jakości ale po kilkuletnim użytkowaniu w celu przywrócenia ich pięknego wyglądu proponujemy zastosowanie past woskowych wyprodukowanych na bazie wosku pszczelego.